Dorosły człowiek powinien przesypiać każdej doby minimum 8 godzin, jednak wiele osób sypia znacznie krócej. Zdrowy, regularny sen jest niezbędny do regeneracji organizmu, pozwala też pozyskać energię. Dlaczego jest tak istotny i jak ułatwić sobie spokojne zasypianie?

Zdrowy sen, czyli jaki?

Zdrowy, spokojny sen nie powinien być w żaden sposób zaburzony. Oznacza to, że powinniśmy przesypiać minimum 8 godzin ciągiem każdej doby. Nocne wybudzenia znacznie pogarszają jakość snu, co wpływa na nasze samopoczucie oraz zdrowie fizyczne. Niewygodna poduszka, konieczność skorzystania z toalety, zbyt twardy materac – to tylko niektóre z powodów, dla których wiele osób wybudza się każdej nocy. Warto więc zadbać przede wszystkim o komfort snu, wybierając wysokiej jakości poduszki z ziarnami, dostępne na stronie https://zdrowysen-sklep.pl/pl_PL/. Jednocześnie należy pamiętać, aby:

  • ostatni posiłek spożywać na około 2-3 godziny przed snem – zapobiega to nocnemu uczuciu głodu, a zarazem nie obciąża nadmiernie układu pokarmowego,
  • nie pić bezpośrednio przed położeniem się spać,
  • przewietrzyć sypialnię przed snem,
  • zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni,
  • na około godzinę przed pójściem do łóżka nie korzystać z telefonu komórkowego, nie oglądać telewizora czy nie pracować na komputerze.

Dlaczego warto dbać o wysoką jakość snu?

Zdrowy sen pozwala organizmowi prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Ten bowiem regeneruje się w stanie spoczynku zarówno pod kątem fizycznym, jak i umysłowym. Osoby niewyspane częściej skarżą się na bóle głowy, mają problemy z koncentracją czy logicznym myśleniem. W skrajnych przypadkach zaburzenia snu mogą prowadzić nawet do stanów depresyjnych lub omdleń. Zdrowy, regularny sen jest więc niezbędny do tego, aby pracować czy wykonywać domowe obowiązki. Należy o niego dbać w każdym wieku – okazuje się, że problemy ze snem dotyczą nie tylko osób starszych czy schorowanych. Coraz więcej trzydziesto- i czterdziestolatków uskarża się na trudności z zasypianiem oraz płynnym przesypianiem całej nocy. Tymczasem wystarczy niewiele, aby zapewnić sobie lepszą jakość snu.

Kiedy brak snu staje się przyczyną schorzeń

Brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do różnego rodzaju schorzeń, wiążąc się pośrednio z obniżeniem odporności organizmu. Niemniej jednak, jeśli tradycyjne metody walki z zaburzeniami snu nie pomagają, należy udać się do lekarza. Warto pamiętać, że zdrowy człowiek nie jest w stanie funkcjonować bez odpoczynku, dlatego trzeba zdecydować się na szerszą diagnostykę.