Osoby pracujące w Norwegii, lecz mające rezydencję podatkową w Polsce, są zobowiązane do rozliczenia się z polskim urzędem skarbowym. Wiąże się to często z dodatkowym stresem, który wynika z obawy przed popełnieniem błędu. Jak prawidłowo rozliczyć podatek w Polsce i gdzie w Norwegii można uzyskać profesjonalną pomoc w wypełnieniu polskiej deklaracji podatkowej?

Mieszkam w Norwegii. Czy muszę składać PIT w Polsce?

Aby wiedzieć, w jakim kraju złożyć deklarację PIT, niezbędne jest ustalenie rezydencji podatkowej. Masz rezydencję podatkową w Polsce, jeśli spełniasz przynajmniej jedno z poniższych kryteriów:

  • przebywasz na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym,
  • posiadasz na terytorium Polski centrum interesów osobistych (np. małżonek, nieletnie dzieci),
  • posiadasz na terytorium Polski centrum interesów gospodarczych (np. działalność zarobkowa, inwestycje, konta bankowe, kredyty, majątek nieruchomy i ruchomy).

Nieprawidłowo ustalona rezydencja i brak rozliczenia z polskim fiskusem mogą się wiązać z wieloma nieprzyjemnościami. Jeśli nie złożysz deklaracji, możesz otrzymać mandat od urzędu skarbowego w wysokości od 225 zł do nawet 45 000 zł. Warto więc już na tym etapie zainteresować się tematem, jakim jest profesjonalna pomoc podatkowa. Norwegia to kraj, w którym możesz na szczęście liczyć na wsparcie polskich biur konsultingowo-rachunkowych. 

Praca w Norwegii, PIT w Polsce – jak się rozliczyć?

Rozliczanie się z urzędem skarbowym bywa trudne, zwłaszcza jeśli pracujesz w Norwegii, a masz rezydencję podatkową w Polsce. W takiej sytuacji musisz wypełnić następujące dokumenty:

  • PIT-36,
  • PIT-ZG – załącznik, w którym należy wpisać dochody i zapłacony podatek w Norwegii,
  • PIT-O – ulgi i odliczenia podatkowe (opcjonalnie),
  • Skattemelding – wstępne rozliczenie przygotowane przez norweski urząd skarbowy, które stanowi podstawę do rozliczenia w Polsce (możesz też skorzystać z norweskich ulg podatkowych).

Jeśli udasz się do biura rachunkowego, które jest dobrze zaznajomione z podatkami w Polsce i Norwegii, masz szansę na wyzerowanie podatku w Polsce i skorzystanie z ulg. W tym celu niezbędna jest wiedza w zakresie ulg podatkowych od zagranicznych dochodów. Jeśli nie znasz się na podatkach, a chcesz osiągnąć jak najwięcej korzyści podatkowych, powierz rozliczenie PIT-u specjaliście. W związku z tym, że pod uwagę należy wziąć również norweski Skattemelding, najlepiej zdecydować się na polskie biuro rachunkowe z siedzibą w Norwegii.

Kto w Norwegii pomoże rozliczyć PIT?

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia, która zastąpiła metodę wyłączenia z progresją. Nowe zasady są mniej korzystne dla podatników, gdyż dochód osiągnięty za granicą jest opodatkowany w Polsce (z odliczeniem podatku zapłaconego w Norwegii). Obowiązku rozliczenia się z polskim urzędem skarbowym nie mają jedynie osoby z rezydencją podatkową w Norwegii, które w roku podatkowym nie osiągnęły żadnego dochodu w Polsce (np. z wynajmu nieruchomości). 

Martwisz się, że nieprawidłowo ustalisz swoją rezydencję podatkową, popełnisz błąd w rozliczeniu lub nie uwzględnisz przysługujących Ci ulg? Zamiast stresować się podczas składania PIT-u, zwróć się o pomoc podatkową do polskiego biura rachunkowego w Norwegii. Eksperci od podatków rozliczą Cię w Polsce i Norwegii, a także pomogą rozwiązać problem, taki jak niezłożenie PIT-u w terminie czy wysłanie deklaracji z błędami. Pamiętaj, że termin na złożenie dokumentu upływa 2 maja.