Bez wątpienia wikingowie to najbardziej efektowni wojownicy ze wszystkich. Mimo terroryzowania mórz i porywania niewolników, zawładnęli wyobraźnią bardzo wielu ludzi. Są jednak również najbardziej tajemniczy, dlatego przedstawiamy kilka faktów o Wikingach, których mogłeś nie znać.

Byli doskonałymi żeglarzami

Ich statki nie należały do najłatwiejszych w obsłudze, ze względu na swoje rozmiary i ciężar, a jednak udało im się wielokrotnie przepłynąć Ocean Atlantycki. Dzięki umiejętnościom orientacji i znajomości miejsc, potrafili doprowadzić swoje duże statki do celu. W ten sposób dotarli do Grenlandii i Islandii, a nawet do Kanady, 500 lat przed dotarciem Krzysztofa Kolumba do Ameryki.

Używali zegarów słonecznych

W przeciwieństwie do innych marynarzy, wikingowie podróżowali po otwartym morzu, a nie blisko brzegu. Nawet gdy musieli iść w głąb koła podbiegunowego, używali zegarów słonecznych do orientacji, ponieważ latem słońce nigdy nie zachodzi. Gdy dzień był pochmurny, używali „Magicznych kryształów”, skał, które polaryzują światło słoneczne, co pozwalało im się orientować.

Skuteczni handlowcy

Najbardziej rozpowszechniony obraz wikingów to obraz krwawych i okrutnych wojowników, a przecież jednym z ich głównych zajęć był handel. Początkowo handlowali kością słoniową morsów i skórami niedźwiedzi polarnych z Grenlandii, jedwabiami i przyprawami z Konstantynopola. Gdy populacja zbytnio się rozrosła, musieli wyruszyć w poszukiwaniu niewolników i łupów wojennych na inne ziemie, poszerzając swoje tereny. Czy wiesz, że nawet w Wolinie znajduje się skansen Wikingów, który można odwiedzić? Więcej informacji tutaj: https://www.wolin24.pl/skansen-wikingow-i-slowian-w-wolinie-koniecznie-to-zobacz

Kaski wikingów

Każdy film lub obrazki pokazują nam wikinga, który prawie zawsze nosi hełm ze skrzydłami lub rogami, co jest dalekie od rzeczywistości. Prawdziwe hełmy wikingów były bardzo prostym kawałkiem metalu, który zakrywał całą głowę, z małym daszkiem i metalową osłoną na nos. Kobiety natomiast były prowokacyjnie ubrane w długie, jaskrawe peleryny z metalowym elementem w poprzek klatki piersiowej, odsłaniającym ich sylwetkę.

Wikingowie byli poganami na początku

Na początku wszyscy wikingowie byli poganami i wierzyli w różnych bogów, w tym Odyna, Thora i Freję. Bogowie ci mieszkali w Asgardzie. Wierzyli również, że koniec świata nastąpi poprzez bitwę zwaną Ragnarok. Między VIII a XI wiekiem wikingowie zaatakowali kilka chrześcijańskich kościołów i klasztorów wzdłuż europejskiego wybrzeża, ale do XII wieku większość z nich została nawrócona na chrześcijaństwo.