Aby zrozumieć kulturę i wierzenia niektórych części świata należy cofnąć się w czasie i zwrócić uwagę na mitologię, tak jak w przypadku mitologii nordyckiej, która obejmuje mitologię wszystkich ludów skandynawsko-germańskich, a która opowiada o wyczynach, legendach i mitach różnych bogów.

Podobieństwo mitologii norweskiej do mitologii greckiej i innych wierzeń politeistycznych jest niezwykłe, choć, co logiczne, postacie i historie różnią się, przy czym wyróżnia się Odyn, bóg bogów i wszystkiego, a także znany Thor, zawsze przedstawiany ze swoim młotem. Tak więc, aby dowiedzieć się więcej o kulturze i mitologii nordyckiej, oto niektóre z najbardziej istotnych postaci.

Odyn, bóg bogów

Asgard był domem bogów i bogiń, którzy tworzyli zgromadzenie pod przewodnictwem najważniejszego z nich wszystkich, Odyna, boga bogów i ojca wszystkich. Bóg wojny, bóg śmierci, bóg mądrości czy bóg magii to inne atrybuty dla tej postaci, która byłaby odpowiednikiem potężnego Zeusa.

Frigg, żona Odyna

Wśród żeńskich członków zgromadzenia wyróżnia się Frigg, która przewodniczyła i reprezentowała grupę bogiń. Jest żoną potężnego boga Odyna, a także jest jasnowidzem i posiada wielką moc nadaną przez jej mądrość. Znana jest również z tego, że jest boginią miłości i małżeństwa, jedną z najliczniej reprezentowanych i czczonych bogiń w mitologii północnoeuropejskiej.

Bracia Höðr i Baldr, synowie Odyna i Frigg

Baldr jest synem Odyna i Frigg, więc również zajmuje wysokie miejsce w hierarchii mitologii nordyckiej. Uważany jest za boga pokoju, światła, natury i piękna.  Jednak po przeciwnej stronie stoi jego brat, Höðr, który był ślepy i uważany za boga ciemności. Ostatecznie zabił brata w wyniku podstępu wprowadzonego przez boga Lokiego. Chcesz się zagłębić w mitologię nordycką? Sprawdź książkę „Mitologia nordycka” autorstwa Neila Gaimana

Loki, bóg oszustwa

Loki jest raczej członkiem rasy olbrzymów niż bogiem, znanym z tego, że jest w równej mierze sojusznikiem i wrogiem bogów.  Legenda głosi, że Frigg kazała wszystkim stworzeniom, zwierzętom i roślinom złożyć przysięgę, że nie skrzywdzą jego ulubionego syna Baldra. Loki, zazdrosny o to, odkrył, że jemioła nie złożyła przysięgi i podstępem nakłonił Höðra do zastrzelenia swojego brata Baldra strzałą z jemioły, a myśląc, że to mu nie zaszkodzi, ślepy bóg strzelił w serce brata i zabił go.

Thor i jego młot

Thor jest jedną z najbardziej znanych postaci z wierzeń nordyckich dzięki pojawieniu się w opowieściach Marvela. Zawsze przedstawiany ze swoim młotem, rękawicami i magicznym pasem, jest bogiem grzmotów, siły i ludzkości. W hierarchii jest bardzo blisko Odyna, co czyni go kolejnym potężnym bohaterem mitologicznych opowieści. Obrońca reszty bogów, Thor jest pomyślany jako silna i odważna postać, choć skończyło się to jego śmiercią podczas walki z wężem Jörmungandrem podczas Ragnarök.