Pomimo, że samoloty pasażerskie powszechnie dostępne są dla ludzi od ponad 60 lat (a pierwszy, regularny transport pasażerski w USA powstał już w 1914 roku) to wiele osób boi się latać samolotem. Na temat podróży lotniczych również urosło wiele opinii. Wiele z nich rzeczywiście pokrywa się z prawdą, jednak sporo to zwykłe mity.

Do tanich linii lotniczych nie zabierzesz bagażu

Trochę prawdy w tym stwierdzeniu jest, jednak ogólnie rzecz biorąc należy uznać to za fałsz. Bagaż w tanich liniach jest ograniczony i są wyznaczone specjalne wymiary walizek, które można ze sobą zabrać. Nadbagaż jest dodatkowo płatny i wychodzi bardzo drogo, dlatego przed lotem lepiej zapoznać się z regulaminem. Nazwanie tego bagażem podręcznym nowicjuszy często przeraża, jednak spokojnie do tego „bagażu podręcznego” można zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy na tygodniowe wakacje.

Żucie gumy podczas lotu samolotem

Prawda. Szybka zmiana wysokości lotu po starcie i towarzysząca temu zmiana ciśnienia może doprowadzić do dyskomfortu uszu (specyficzne uczucie nie tyle co bólu, co lekkiego strzelania w uszach). Żucie gumy łagodzi ten objaw po starcie. Oczywiście nie ma sensu żuć gumy przez całą podróż, szczególnie jeśli trwa kilka lub kilkanaście godzin.

Samoloty są niebezpieczne

Fałsz. Niestety wiele osób boi się latania, ponieważ często słyszą o wypadkach lotniczych i oglądają programy typu „katastrofy w przestworzach”. Lotnictwo to najbezpieczniejszy rodzaj transportu, w ciągu roku na całym świecie dochodzi do kilku, maksymalnie kilkunastu katastrof lotniczych, które mają różne podłoże. W tym samym czasie ludzie giną w milionach wypadków samochodowych, kolejowych czy autobusowych na całym świecie lub przy przechodzeniu przez ulicę.

W 2020 roku doszło do zaledwie 12 wypadków lotniczych. 6 wypadków lotniczych nie miało żadnych ofiar śmiertelnych, a tylko dwie katastrofy zakończyły się śmiercią wszystkich pasażerów i załogi.

W 2021 roku zaś doszło do 14 incydentów lotniczych. W 8 z nich nie było ofiar śmiertelnych, zaś 5 skończyło się śmiercią wszystkich pasażerów i załogi.

Są to dane z całego świata. Biorąc pod uwagę zaś wypadki samochodowe w Polsce (około 23 000 wypadków w 2021 roku, w których zginęło ponad 2200 osób) możemy porównać skalę śmiertelności i niebezpieczeństw. Jeśli ktoś twierdzi, że samolotów na niebie jest dużo mniej niż samochodów w Polsce to śpieszymy z wyjaśnieniem – rekordowo w ciągu jednego dnia odbyło się ponad 202 000 lotów na całym świecie. Mało? Nie wydaje nam się.

Na wspaniałe wakacje możesz też wybrać się do Warszawy, która udostępnia niesamowite miejsca dla turystów. Znajdź je wszystkie na https://warszawainfo.pl.