Łoś, główny wróg drogowców.

Żadnych trujących węży, żadnych krokodyli. Najbardziej niebezpiecznym zwierzęciem w Szwecji jest łoś. Najczęściej występujące zwierzę. W rzeczywistości w szwedzkich lasach jest ponad 350 000 łosi. Niestety, każdego roku powodują one około 6000 wypadków drogowych.

W Szwecji jest niewielu Szwedów.

Szwecja jest trzecim co do wielkości krajem w Unii Europejskiej (po Francji i Hiszpanii). Ma jednak drugą najniższą gęstość zaludnienia, około 23,5 osoby na kilometr kwadratowy.

Kiedy zespół rzuca wyzwanie gigantowi samochodowemu

ABBA jest czwartą najlepiej sprzedającą się grupą muzyczną w historii. Tylko Elvis Presley, Beatlesi i Michael Jackson są przed nimi. Grupa sprzedała ponad 375 milionów płyt na całym świecie. W szczytowym okresie, ABBA była największym szwedzkim eksporterem po Volvo.

Nie przeszkadza im płacenie dużych podatków.

Podatki płacone przez ludność stanowią 51,4% PKB. Szwedzi są jednym z najbardziej opodatkowanych społeczeństw na świecie. Jak na ironię, na ogół chętnie płacą tak wysoką stawkę podatku.

Skandynawia – Wikipedia, wolna encyklopedia

To bardzo spokojny kraj.

Mimo że w XVII wieku Szwecja była ogromną potęgą militarną i jednym z największych producentów broni na świecie, od prawie dwóch stuleci nie brała udziału w żadnych wojnach, w tym w dwóch wojnach światowych.

Szwedzi uwielbiają McDonald’s.

Z 227 restauracjami tej sieci na swoim terytorium, Szwecja ma największą liczbę restauracji McDonald’s per capita w Europie i drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych. Szwedzi lubią hamburgery.

Szwecja, kraj z największą liczbą patentów na mieszkańca w Europie.

Lata mijają, ale Szwecja nie traci innowatorów. Na przykład, Erik Wallenberg opatentował Tetra Pak, Rune Elmqvist zrobił to samo z rozrusznikiem serca, a Alfred Nobel z dynamitem. W rzeczywistości Szwecja jest krajem o największej liczbie patentów na jednego mieszkańca w Europie.

Szwedzi jest gigantem recyclingu.

Szwecja jest tak dobra w recyklingu, że skończyły jej się śmieci i importuje 80 000 ton rocznie z Norwegii. Jedna z ciekawostek Szwecji, która pokazuje, jak duże znaczenie przywiązuje się do czystego środowiska.

W Szwecji nigdy nie będziesz miał problemu ze spaniem po taniości.

Tak, Szwecja jest dla nas dość drogim krajem. Ale nie martw się, bo możesz spać za darmo prawie wszędzie. W Szwecji możesz rozbić swój namiot na jedną lub dwie noce w kraju, pod warunkiem, że nie przeszkadzasz właścicielowi ziemi i nie szkodzisz naturze. Jedna z ciekawostek Szwecji, która uszczęśliwi cię, jeśli lubisz camping.