Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy zobaczyć zorzę polarną na Islandii, nie możesz przegapić tego artykułu. Możliwość ich podziwiania zależeć będzie od kilku czynników, takich jak aktywność słoneczna, chmury czy ciemność. Są miesiące, które są lepsze od innych, aby cieszyć się tym pięknym zjawiskiem.

Wrzesień i marzec są najlepszymi miesiące na zobaczenie zorzy.

Szczyty aktywności geomagnetycznej przypada na wrzesień i marzec. Ta tendencja wynika z równonocy marcowej i wrześniowej. Ale to nie jest pewne założenie. Nie należy podróżować do Islandii w ciągu tych miesięcy tylko po to, aby zobaczyć zorzę. Są one nadal dość trudne do przewidzenia, ponieważ nie zależą tylko od warunków geomagnetycznych. Zależą one również od aktywności słonecznej, ciemności lub pogody.

Aktywność słoneczna jest niezbędna, jeśli chodzi o oglądanie zorzy polarnej. Może być ciemne i całkowicie czyste niebo, które w przypadku braku aktywności słonecznej nie zostanie wypełnione kolorami. Aby zmaksymalizować swoje szanse, radzimy przyjrzeć się prognozom.

Ciemność jest bardzo ważna, aby zobaczyć zorzę na Islandii.

Islandia znajduje się na wysokich szerokościach geograficznych. Oznacza to, że od października do końca marca nie ma promieni słonecznych po 18.00. Tak więc najlepsze miesiące na zobaczenie zorzy są od końca września do kwietnia. Są to miesiące z najmniejszą ilością godzin nasłonecznienia, więc szanse na zobaczenie tego zjawiska rosną. Jeśli wybierasz się na Islandię latem, będziesz miał trudniejszy czas ze względu na słynne jasne noce (nigdy lub prawie nigdy nie robi się ciemno). Najciemniejsze miesiące są od listopada do lutego, ale nie oznacza to, że są to najlepsze miesiące. Ciemność nie jest jedynym ważnym czynnikiem: wpływa na nią również (i to bardzo) pogoda.