Skandynawia czyli kraje Nordyckie obejmują Szwecję, Norwegię oraz Danię – tak uważają sami zainteresowani, chociaż niektórzy do Skandynawii zaliczają również Islandię, Finlandię, Estonię, niekiedy Łotwę i Litwę, a nawet niewielką część Rosji. Biorąc pod uwagę ściśle punkt geograficzny możemy mówić jedynie o Szwecji oraz Norwegii, ponieważ te państwa dokładnie są położone na Półwyspie Skandynawskim. Ale nie chodzi tutaj o to kto uważa jakie kraje za należące do opisywanego regionu. Skupmy się na klimacie. Kto chociaż raz był w krajach północy wie, że bez ciepłej kurtki, czapki i rękawiczek ani rusz.

Jaka jest Szwecja?

Ale trzeba się wtedy zapytać w której części dokładnie i kiedy odbył wycieczkę ? W terenach górskich mamy owszem typowo tundrowe tereny, klimat podobny do tego jaki występuje w Alpach. Im bardziej środka tym klimat się zmienia, jest bardziej kontynentalny o wysokiej wilgotności. I teraz właśnie – czy wszędzie jest permanentnie zimno? Otóż jadąc latem do określonych lokalizacji należących do klimatu kontynentalnego, temperatura może osiągnąć nawet powyżej 20 stopni Celsjusza. Dlatego chcąc zwiedzić stolicę Danii, Kopenhagę w porze letniej nie musimy się obawiać, jeżeli zapomnieliśmy spakować do walizki dodatkowej pary ciepłych skarpetek. Generalnie klimat Skandynawii jest bardzo różnorodny, dlatego przyciąga tak wiele ludzi. Oczywiście trzeba przyznać, że jeżeli ktoś lubi upał, wygrzewanie się na plaży i zimne drinki z parasolką to kierunek podróży nie dla niego. Skandynawia przyciąga dziewiczą naturą, piękne górzyste tereny zachęcają zwolenników sportów zimowych, ciekawe zabytki w miastach amatorów pieszych wycieczek, niepowtarzalne fiordy fotografów profesjonalistów i amatorów oraz tych, którzy jeszcze chętniej się wybiorą na połów ryb. Dla tych którzy chcą pooddychać świeżym morskim powietrzem też coś się znajdzie, bowiem kraje mają dostęp do Morza Północnego, rejs statkiem wycieczkowym po Morzu też jest całkowicie ciekawą opcją na spędzenie miłych chwil.
Jak widać dla każdego coś się znajdzie. Warto chociaż raz się udać do wybranego kraju Skandynawii, aby poczuć „klimat” tego miejsca, niekoniecznie mając na myśli stan pogody.