Finlandia jest jednym z najbardziej interesujących krajów w Europie. Czy wiesz, że to ziemia Świętego Mikołaja? Możesz nawet ją odwiedzić! Zapoznaj się z ciekawostkami na temat Finlandii.

Finlandia, kraina jezior – na terytorium Finlandii jest 187.888 jezior. Dlatego jest znana jako „kraina tysiąca jezior”. Pod względem wielkości jeziora fińskie ustępują jedynie sąsiadowi, Rosji. Jedną z najlepszych rzeczy w Finlandii jest to, że pomimo dużych rozmiarów, większość jezior jest zaskakująco płytka. To dlatego, że powstały one z zlodowacenia podczas ostatniej epoki lodowcowej. W rzeczywistości, tylko trzy z fińskich jezior mają ponad 300 metrów głębokości.

10% Finlandii to woda – dzięki swoim jeziorom Finlandia ma na swoim terytorium dużą ilość wody. Szacuje się, że 10% terytorium Finlandii składa się z wody.

Finowie kochają kawę! Jedna z najbardziej zaskakujących ciekawostek w Finlandii – w Finlandii jest mnóstwo wody, ale jestem pewien, że gdyby mogli wymienić ją na kawę, to by to zrobili. Większość krajów nordyckich jest znana z pasji do kawy, ale Finlandia przenosi ją na inny poziom. Chociaż są to zawsze szacunki, mówi się, że przeciętny Fin zużywa około 12 kilogramów kawy rocznie!

Sprawdź czy znasz te fakty o Islandii

I mleko! – Nikt na świecie nie pije więcej mleka niż Finowie.Finlandia ma najwyższe roczne spożycie mleka na mieszkańca na świecie.

W Finlandii jest więcej saun niż samochodów, co jest jedną z najbardziej niesamowitych ciekawostek – pewnie wiesz o fińskiej tradycji sauny. Podczas gdy w Ameryce jest więcej samochodów niż ludzi, w Finlandii jest więcej saun niż samochodów! Terapia ta jest częścią kultury mieszkańców i zazwyczaj jest stosowana co najmniej raz w tygodniu.

Język fiński nie jest podobny do języków skandynawskich – chociaż norweski, szwedzki i duński są całkiem podobne, fiński jest zupełnie inny. Dzieje się tak dlatego, że należy on do grupy języków fińskich/ugrofińskich i jest o wiele bardziej podobny do estońskiego niż do języków skandynawskich. W rzeczywistości nie jest to nawet język indoeuropejski, ponieważ należy on do rodziny języków uralskich.

Studia w Finlandii są bezpłatne – to jedna z najmilszych ciekawostek w Finlandii. Chciałbym, żeby tak było na całym świecie Finowie mają prawo do bezpłatnej edukacji, nawet na poziomie uniwersyteckim. I to nie tylko lokalni studenci, ale także dotyczy międzynarodowych studentów.

Finowie mają jeden z najsilniejszych paszportów – w Finlandii jest bardzo zimno, ale z pewnością dzięki tym ciekawostkom zobaczysz, że życie tam ma wiele zalet. A jednym z nich jest twój paszport. Fiński paszport jest czwartym najlepszym paszportem na świecie, wyprzedzając jedynie Japonię, Singapur, Koreę Południową i Niemcy.