Norwegia to fantastyczny kraj. Poza tym, że jest niesamowicie drogi i przez większość roku jest mroźny, to przyciąga uwagę na wiele innych sposobów. W tym wpisie przedstawiamy ciekawostki o Norwegii, które na pewno was zaskoczą.

1. Dużo natury, ale niewiele wulkanów.

Norwegia jest krajem, który urzeka nas swoją naturą. Zapierające dech w piersi Fiordy, niesamowite jeziora, ale prawie żadnych wulkanów. W rzeczywistości Beerenberg o wysokości 2.227 metrów na wyspie Jan Mayen na Morzu Norweskim jest jedynym aktywnym wulkanem w Norwegii. A jego krater jest pełen lodu!

2. Norwegia ma najdłuższy tunel drogowy na świecie.

Tunel Lærdal, o długości 24,5 km, jest najdłuższym tunelem drogowym na świecie. Przejazd z jednego końca na drugi zajmuje 20 minut. Ten skandynawski kraj posiada również najgłębszy podwodny tunel na świecie. Tunel Eiksunda ma 287 metrów głębokości i prawie 8 kilometrów długości.

Kiedy podróżować do Norwegii?

3. Norwegowie czytają więcej niż jakakolwiek inna nacja na świecie.

Norwegowie wydają średnio 500NOK, około 200 zł rocznie na książki. Ponadto, co roku w kraju ukazuje się ponad 2.000 nowych książek. Bez wątpienia, jedna z najlepszych norweskich ciekawostek.

4. Benzyna jest droga.

Norwegia jest jednym z wiodących producentów ropy naftowej na świecie. Jednakże, benzyna jest również jedną z najdroższych. Litr kosztuje nie mniej niż 7 złotych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii ropy w Norwegii, nie możesz przegapić miejscowości Stavanger.

5. 98-99% energii elektrycznej w Norwegii pochodzi z elektrowni wodnych.

Ten skandynawski kraj jest przykładem pod wieloma względami, szczególnie w odniesieniu do środowiska naturalnego. W 1991 r. był to jeden z pierwszych krajów, które przyjęły podatek węglowy w celu ograniczenia globalnego ocieplenia. Obecnie prawie cała jej energia elektryczna pochodzi z elektrowni wodnych.

6. Uniwersytety są darmowe w Norwegii,

Edukacja w tym kraju jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie i jest również bezpłatna. Ale nie tylko dla mieszkańców, ale także dla cudzoziemców.

7. W 2011 r. Norwegia mierzyła się z kryzysem.

W 2011 r. Norwegia doświadczyła poważnego kryzysu na rynku masła. Jest to kraj drogi, ale nie tak drogi, żeby 250 gramów masła kosztowało 200 złotych.

8. Znajduje się tutaj najgłębsze jezioro w Europie.

I wreszcie, ostatnia z tych norweskich ciekawostek jest związana z jeziorem. Hornindalsvatnet, położony w środkowej Norwegii, jest najgłębszym jeziorem w Europie o głębokości 514 metrów.